ساوه و ساوجی ها
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

در شهرستان های ساوه و زرندیه 249 هیات و تشکل مذهبی فعال وجود دارد

[ سه شنبه سی ام آبان ۱۳۹۱ ] [ 11:40 ] [ محمد شرافت ]
[ دوشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 19:42 ] [ محمد شرافت ]
قرار گرفتن مجموعه تاریخی ساوه ودر نوبت ثبت یونسکو پي دي اف چاپ پست الكترونيكي
شنبه ، 27 آبان 1391 ، 13:06

masjedjame.jpgسرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: بافت و محور تاریخی فرهنگی و مذهبی ساوه که از مسجد انقلاب تا مسجد جامعه ساوه است، در نوبت ثبت در یونسکو قرار گرفته اند.

مجتبی رضوانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، افزود: پایگاه های ثبت جهانی در استان مرکزی در حال شکل گرفتن است تا با تشکیل این پایگاه‌ها  و کمیته های تخصصی، در جهت ثبت این دو اثر ملی پیش رویم.

رضوانی در ادامه خاطرنشان کرد: این دو اثر ثبت ملی بوده‌اند، بعد از ثبت ملی برای این که به ثبت جهانی برسند شرایطی لازم است که از مهم‌ترین این شرایط می‌توان به زنده و پویا بودن اثر و هم چنین نظیر ندشتن اثر در کشور اشاره کرد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در پایان اظهار کرد: مجموعه تاریخی ساوه و بازار اراک مجموعه‌های زنده و پویایی هستند که هنوز به حیاط خود ادامه می دهند و رفت و آمد در آن ها وجود دارد و برای ثبت جهانی حداقل دو سال زمان لازم است که زیر ساخت های آن از قبیل آزادی حریم، مسائل فنی و تخصصی و زنده بودن اثر فراهم شود.

[ یکشنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۱ ] [ 5:39 ] [ محمد شرافت ]

عملیات زیرسازی خط آهن تهران -  پرندک به ساوه و همدان سنندج  به کشور عراق کربلا

ساوه- مدیر اجرایی احداث خط آهن تهران - همدان - سنندج در حوزه زرندیه گفت: عملیات زیرسازی این پروژه ملی به طول 52 کیلومتر در محدوده این شهرستان پایان و آماده ریل گذاری شد.

ˈسعید اکبرزادهˈ روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه هزینه هر کیلومتر زیرسازی حدود پنج میلیارد ریال است، افزود: راه‌آهن تهران - همدان به طول 268 کیلومتر به عنوان بخشی از پروژه راه‌آهن تهران - همدان- سنندج در قالب پنج قطعه در حال انجام است.

وی با بیان اینکه همچنین سه ایستگاه برای خط آهن حوزه زرندیه در شهرهای پرندک، مامونیه و رودشور پیش بینی شده است، اظهار کرد: احداث این خط آهن در محدوده این شهرستان از اواخر سال 87 آغاز شد و با صرف بیش از 240 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری خواهد رسید.

اکبر زاده ادامه داد: خط آهن تهران - همدان - سنندج از ایستگاه اسلامشهر منشعب و پس از گذر از پرندک به ساوه و همدان و در نهایت به قروه و سنندج در استان کردستان منتهی می شود.

وی افزود: این مسیر ریلی نقش بسزایی در توسعه غرب کشور دارد و مرکز کشور را به غرب و در ادامه به کشور عراق متصل می کند.ک/3

[ شنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۱ ] [ 18:28 ] [ محمد شرافت ]

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا اَبا عَبْدِ اللَّهِ وَ عَلَى الْاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِنائكَ عَلَیْكَ مِنّى سَلامُ اللَّهِ اَبَداً

ما بَقیتُ وَ بَقِىَ اللَّیْلُ وَالنَّهارُ وَ لا جَعَلَهُ اللَّهُ  آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِیارَتِكُمْ اَلسَّلامُ عَلَى

الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَولادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ
 

در مـــحرم سینه‌ها غــــرق مــــلالی دیــگر است             جــــاری از چل چــــشمه دل‌ها زلالی دیگر است

با حـــــلولش بـــــرنخیزد جـــز فــغان از عاشقان             طاق ابــــــروی مــــحرم را هـــلالی دیـــگر است

بس که لحظه لحظه‌هایش سرخ و عاشورایی است             ســـیر شــیون کردنــش امر مـــحالی دیــگر است

لـــحظه‌ای با لـــحظه‌هایش اشـک حــرمان ریختن             نــیست نـاممکن ولـــی محتاج حــالی دیــگر است

بار دیگر عطر دل‌انگیز محرم در فضای زمان و مکان پیچید و خاطره جانبازی و رشادت سالار شهیدان و یاران باوفایش را در یادها زنده کرد. محرم آمد و پیام عدالت‌خواهی و ظلم‌ستیزی و ولایت‌محوری را در گوش جان‌‌ها طنینی دوباره افکند.

سلام بر تو ای محرم، ای که شرف را در عطش معنا کردی، سلام خدا بر تو که ماه خون لقب گرفتی، تو که در خاک و خون، اشک و مشک، آتش و عطش مظلومیت علی را نشان دادی.

ای ماه خدا! در تقویم دل ما خاطره هیچ ماهی به سرخی تو نیست! سلام خدا بر تو و بر ستارگانی که بر گردت حلقه زده‎اند! و سلام خدا بر خورشید فروزانی که در خود جای داده‎ای! ای ماه خون! بار دیگر از راه می‎رسی و با نسیم گرم کربلایی، قصه آلاله‎های سرخ را به گوش جان می‎رسانی. دوباره سکوت تاریخ را در هم می‎شکنی و بغض ناله را از تنگنای حنجره‎ها آزاد می‎کنی. بانگ چاووش کاروانت به گوش می‎رسد و شیدائیان را دوباره به مهمانی شور و حماسه فرا می‎خواند و جان عشاق را از جام گریه سرمست می‎کند.

محرم راز دل بلاجویان و حرم مصفای اهل دل است، محرم نقطه پرگار اهل ولایت، محرم کتاب خون و شهادت، شور و شعور و کتاب عشق و شکوه شقایق شیدایی و کتاب غلبه نور بر ظلمت و جهل و نادانی است. محرم ماه حماسه و شجاعت و جوانمردی، ماه ظلم‎ستیزی و مبارزه با تبعیض و ذلت است. محرم ماه امر به معروف و نهی از منکر و جمیع منکرات است.

و سلام بر حسین! سید و سالار شهیدان، سید اولیاء و شقایق سرخ روئیده در نینوا و سلام بر حسین! نور دیده بندگان خدا، گلبوته سرخ باغستان سبز توحید، عطیه بزرگ سرمدی و راهنمای راه رشد و شرف و فضیلت و هدف.

سلام بر حسین! که دلیری و آزادگی از قامت بلندش روئید و عشق از نامش حرمت یافت. سلام بر حسین! سالار همه ناشران عقیده و جهاد، و سلام بر حسین، سرو بلند و آزادی و معرفت که از ذلت بیزار است و عاشق آزادی است.

حسین، عاشورا را آفرید و عاشورا حسینیان زمانه را، حسین خود را در بلا افکند تا ولا و ولایت به معنا بنشیند «البلاء للولا» با خون حسین تفسیر شد و مسجدالاقصی و کعبه هدی با خون حسین بقا یافت. حسین چون کتابی بی‎شیرازه، جسمش را به دم تیغ جباران سپرد تا شیرازه قرآن را مستحکم گرداند. حسین با خون خود عدالت، مظلومیت و عبودیت را عاشقانه تعبیر کرد.

حسین همه را به تلاش و مبارزه برای دستیابی به حقیقت زندگی فرا خواند. چرا که پیام کربلا و عاشورا پیام حریت، عدالت، عزت و سرافرازی است و نباید این اهداف بزرگ در مکتب حسین فراموش شود. اگر این اهداف نادیده گرفته شود فلسفه عزاداری و به تبع آن راه حسین (علیه السلام) فراموش خواهد شد. حسین بر ما آموخت که چگونه، عقیده را پاس بداریم. او راه جاودانگی معنوی و مردی را از راه درست و اصولی ترسیم کرد. پس بر او سلام باد.

 

فرارسیدن ایام سوگواری و عزاداری سالار شهیدان حضرت سیدالشهداء و یاران باوفایش، تسلیت باد.
[ شنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۱ ] [ 17:38 ] [ محمد شرافت ]
ˈداوود فردادˈ پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجموعه 55 هکتاری فدک در ارتفاعات شمال شرق شهر ساوه در حال احداث است که بدلیل وسعت و حجم پروژه در چهار مرحله ساخته می شود.

وی بیان کرد: مرحله نخست آن شامل خاکبرداری، احداث راه های دسترسی، جدول گذاری، آبرسانی، نصب روشنایی، کف پوش و ساخت آب نما است که امیدواریم تا پایان سال این مرحله مورد بهره برداری قرار گیرد.

فرداد اظهار کرد: طراحی این بوستان در سال 89 انجام شد و با آغاز عملیات اجرایی آن سال گذشته شش میلیارد ریال و امسال نیز 10 میلیارد ریال اعتبار برای ساخت آن اختصاص یافت.

وی با اشاره به اینکه تکمیل فاز نخست این پروژه نیازمند 30 میلیارد ریال اعتبار است، گفت: زمینه سرمایه گذاری در بخش های بازی کودکان، باغ ایرانی، آب نمای مخفی و فرهنگ سرا وجود دارد.

وی بیان داشت: به علت وجود شهر صنعتی در شمال شهر ساوه، احداث این پارک و فضاهای سبز در این منطقه می تواند عامل موثری برای جلوگیری از آلودگی های صنعتی به درون این شهر باشد.

مجموعه 55 هکتاری فدک در ارتفاعات شمال شرق شهر ساوه در حال احداث است.ک/3
[ پنجشنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۹۱ ] [ 18:31 ] [ محمد شرافت ]
ساوه- معاون استاندار مرکزی و فرماندار ساوه گفت: اقدامات اولیه برای ثبت جهانی انار این شهرستان انجام شده است.

ˈاحمد آزادˈ دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه انار ساوه شهرت جهانی دارد، افزود: این امر باعث تقویت و توسعه صادرات انار در دنیا با برند این شهرستان می شود.

وی اظهار کرد: در این راستا میز کالای انار ارگانیک به زودی به منظور معرفی و شناسایی بازارهای هدف تشکیل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه انار این شهرستان به لحاظ کیفیت و ماندگاری مقام نخست کشور را دارا است، اظهار کرد: صادرات انار باید با نام این شهرستان به اقصی نقاط جهان انجام شود.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره انار ساوه بیان کرد: نهمین جشنواره انار ساوه با هدف معرفی بهتر انار این شهرستان، بررسی موانع و مشکلات فرا روی توسعه باغ های انار و ارتقای سطح کیفی این محصول و تشویق باغداران به تولید انار مرغوب برگزار شد.

آزاد گفت: همچنین این جشنواره بستری برای افزایش آگاهی سرمایه گذاران برای تولید انار ساوه با ده ها ارقام مختلف است.

شهرستان ساوه با داشتن حدود هشت هزار و 600 هکتار باغ انار بارده، قطب تولید این محصول در کشور است که آلک، ملس، تبریزی، شیرین تابستانه و پاییزه، سیاه، بجستانی و یوسف خانی از ارقام مختلف آن است.ک/3

[ دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 18:36 ] [ محمد شرافت ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ شخصی بنده است .همچنین اطلاعاتی درباره ساوه و ساوجیان می باشد امیدوارم با نظرات خود مرا همراهی کنید.محمد شرافت
sherafat.saveh@yahoo.com

  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ