ساوه و ساوجی ها
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

 درشهرستان ساوه در کیلومتر ۱۱۵ تهران با داشتن ۴۰۰ اثر ملی ثبت داده شده وهمچنین تاریخ ۷۰۰۰ ساله میتوان با بهسازی ومشارکت مردم وهمکاری دولت زمینه جلب صنعت گردشگری داخلی وخارجی ایجاد نمود

موزه مردم شناسی ساوه، تنها موزه این شهرستان بوده كه در محل بنای تاریخی چهار سوق در سال 86 افتتاح و فعالیت خود را آغاز كرده است.

این موزه همزمان با تعطیلات نوروزی و حضور پر رونق گردشگران، با استقبال چشمگیر مسافران نوروزی مواجه است.

راهنمایان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور در این مكان، اطلاعات كامل را در اختیار مسافران و گردشگران قرار می دهند.

تاكنون صدها بروشور حاوی اطلاعات مورد نیاز و معرفی آثار باستانی، تاریخی و گردشگری شهرستان ساوه بین مسافران نوروزی توزیع شده است.

موزه مردم شناسی ساوه ، درجنوب مسجد انقلاب و آب انبار چهار سوق این شهرستان واقع شده است.

بنای چهار سوق ساوه با توجه به تزیینات موجود، از یادگارهای دوره صفویه به شمار می رود كه عمده مصالح كار شده در ساخت این بنا، آجر، سنگ، كاشي، آهك، گچ و خاك است.

'گنبد چهار سوق ' با دهانه ای نزدیك به 15 متر و ارتفاعی به همین اندازه از بیرون دارای پلان 12 ضلعی و از داخل بنا دارای پلان مدور بوده كه شامل چهار دالان و هشت حجره است.

این اثر تاریخی در گذشته به عنوان محور اتصال راسته اصلی و مسیر بازار بوده و در دوره هایی نیز به عنوان تكیه جهت برگزاری مراسم عزاداری و نیز به عنوان زورخانه جهت انجام ورزش های باستانی كاربری داشته است.

این بنا در سال 1356 به شماره 1382 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده و در سال 86 به مناسبت روز جهانی صنایع دستی به عنوان نخستین موزه شهرستان ساوه (موزه مردم شناسی) باهدف معرفی قومیت‌ها وفرهنگ مردم ، مورد بهره برداری قرار گرفت.

هم اكنون ‎ 100قلم اشیای مردم شناسی و باستان شناسی شامل لوازم فلزی، سفال، تابلو، كاشی تزیینی و ماكت اماكن تاریخی در این موزه به نمایش درآمده است.

سرپرست میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ساوه گفت: موزه مردم شناسی این شهرستان نمایش فرهنگ ،آداب و رسوم مردم در روزگار قدیم است.

'محسن نبوی' با اشاره به اینكه به منظور خدمات بهتر به بازدید كنندگان و گردشگران این موزه صبح و عصر باز و برای عموم آزاد است.

وی اظهار داشت: از ابتدای تعطیلات نوروزی تا كنون بیش از 200نفر از گردشگران از این موزه بازدید كرده اند. ك/4

http://www.irna.ir/News/80052737/شهرستان-ساوه-با-400-اثر-تاریخی-میزبان-مسافران-نوروزی-است/فرهنگی/

[ یکشنبه ششم فروردین ۱۳۹۱ ] [ 18:1 ] [ محمد شرافت ]
1391/01/06 - 10:28

 

'علیرضا قریشی' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سالانه افزون بر 40 هزار هكتار از اراضی كشاورزی این شهرستان به كشت محصول گندم دیم و آبی اختصاص می یابد.

وی با اشاره به اینكه پارسال حدود 82 هزار تن محصول گندم آبی و دیم در این شهرستان برداشت شد، اظهار داشت: سال گذشته 15 هزار هكتار از اراضی زراعی این شهرستان زیركشت گندم آبی و مابقی گندم دیم رفته بود.

وی بیان كرد: هم اكنون مهمترین محصول زراعی این شهرستان گندم است كه در سال جاری در صورت بارش نزولات آسمانی و تامین منابع آبی شاهد افزایش تولید این محصول در ساوه خواهیم بود.

افزون بر 135 هزار هكتار اراضی كشاورزی درشهرستان ساوه وجود دارد كه 19 هزار هكتار آن باغات و 116 هزار هكتار دیگر را زمین های زراعی شامل می شود.ك/3

[ یکشنبه ششم فروردین ۱۳۹۱ ] [ 17:54 ] [ محمد شرافت ]
 درشهرستان ساوه  در کیلومتر ۱۱۵ تهران با داشتن ۴۰۰ اثر ملی ثبت داده شده وهمچنین تاریخ ۷۰۰۰ ساله میتوان با بهسازی ومشارکت مردم وهمکاری دولت زمینه جلب صنعت گردشگری داخلی وخارجی ایجاد نمود

هزار و 500 مسافر نوروزی در مدارس ساوه اسكان یافتند

 ۵۴نفر گردشگر خارجی از این آثار دیدن كرده اند،  گردشگری مصداق بارزی در لبیك به خواست معظم له (امام خامنه ا ی) است و به این منظور دولت باید خط اعتباری خاصی به صورت تسهیلات بانكی برای حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در این حوزه پیش بینی كند.

 

 

[ جمعه چهارم فروردین ۱۳۹۱ ] [ 10:36 ] [ محمد شرافت ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ شخصی بنده است .همچنین اطلاعاتی درباره ساوه و ساوجیان می باشد امیدوارم با نظرات خود مرا همراهی کنید.محمد شرافت
sherafat.saveh@yahoo.com

  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ